Příroda jihomoravského kraje

13.05.2012 15:43

CHKO PÁLAVA

 

V roce 2004 byla Pálava jako Ptačí oblast zařazena do evropské soustavy Natura 2000. Rozloha Chráněné krajinné oblasti Pálava zabírá 83 km2 a většina jejích nejcennějších rezervací se nachází na hlavním hřebeni Pavlovských vrchů, které se táhnou v délce 12 km od Dolních Věstonic až k Mikulovu. Jeho nejvyšší vrchol je Děvín (550 m n.m.). Se suchým a teplým podnebím této oblasti souvisí nejen rozšířené pěstování vinné révy, ale i nálezy mnoha druhů rostlin, které se jinde v České republice nevyskytují. Zcela výjimečný je výskyt hvozdíku Lumnitzerova pálavského, který tu roste na jediném místě světa

vůbec. 

 

 

 

CHKO VĚTRNÍKY

 

Větrníky jsou rezervací u Letonic v okrese Vyškov. jak už název napovídá, ejdná se o plošinu, kde docela fouká. Větrovka je tedy povinnou výbavou. Krajinu tvoří louky a stepi s typickým rosltinctvem pro tento ráz. Klenou se nad podkladem z písku a štěrku. Tato oblast byla zřízena jako rezervace úplná, což znamená, že veškerý lidský zásah je vyloučen. nesmí se tady tedy ani sekat tráva.

 

 

DOLNÍ VĚSTONICE

 

Území obce bylo osídleno již od pravěku jak dokládají četné archeologické nálezy z doby lovců mamutů, které jsou zpřístupněny veřejnosti v zdejším archeologickém muzeu. Jedním z nejvýznamnějších zdejších archeologických nálezů byla Věstonická venuše. Od roku 2008 je naleziště zapsáno mezi Národní kulturní památky ČR.

 

 

Macocha

Nachází se v CHKO Moravský Kras, je  největší ve střední Evropě, je součástí nejdelšího jeskyního systému v ČR. Macochu jsi jde prohlédnout v  rámci jeskymíno systému Punkevní jeskyně, a ze dvou volně přístupných můstků. Na dně se nachází dvě krasová jezírka.

 

 

 

 

Moravský Kras

Moravský kras je nejznámější a nejvýznamnější krasovou oblastí České republiky. Najdete zde unikáty živé i neživé přírody, četné archeologické, paleontologické i kulturní památky. Krasové plošiny jsou rozřezány až 150 m hlubokými kaňony. Téměř 60 % území Moravského krasu pokrývají lesy. Je tvořen především vápenci. Známe zde více než 1000 jeskyní. Pět z nich je zpřístupněno pro veřejnost. Jsou to jeskyně Balcarka, jeskyně Kateřinská, jeskyně Punkevní, jeskyně Sloupsko-šošůvské a jeskyně Výpustek. V minulosti zpřístupněná Císařská jeskyně je dnes využívána pro speleoterapii.